Independent electronic music net-label

P.V / Schranzdata / Nächtlich Prozess / Paay / Artcorist / Dominator.00

3. july 2009 at 22:33 |  Artists
Name: Patrik Vácha
Born: Mar 5, 1993

P.V (Patrik Vácha) (* March 5, 1993 in Tábor) is czech electronic music producer active from year 2007.
He is multi-genre artist, but focusing especially on drum & bass and harder / darker styles of electronic music. However in his production we can find some minimal techno, goa, breakbeat or ambient tracks. In his early works he produced primarily speedcore.
He is using pseudonyms for other kinds of electronic music:
  • Paay (Trip Hop / Nu Jazz / Downbeat)
  • Schranzdata (Hard Techno / Schranz)
  • Artcorist (IDM / Glitch)
  • Nächtlich Prozess (Dark Ambient)

P.V
Paay
Nächtlich Prozess
Schranzdata
Artcorist
  • To, že strávím roční dovolenou na Neptunu je mnohem pravděpodobnější, než že Tě přestanu milovat! Věř tomu... (That I will spend a year-long holiday on the Neptune is more likely than I will stop to love You! Believe it...)
  • Existuje člověk, kterého miluji nade vše, se kterým jsem úplně nejšťastnější a kterého potřebuji! Existuje člověk, pro kterého bych udělal cokoli, kterého nechci nikdy ztratit! Existuje člověk, se kterým chci strávit zbytek svého života, cítit jeho přítomnost a jeho dotyky! Ale neexistuje nikdo, kdo by to samé mohl říci i o mně! (There exists human, who I love more than everything other, with who I am happiest person and who i need! There exists human, for who I would do everything, who I want to never lost! There exists human, with who I want to spend the rest of my life, feel her presence and her touch! But ther is no human, who could say the same about me!)
  • Život je jen čekání na smrt. A proč zrovna já jsem člověk, kterého nebaví čekat? (Life is just waiting to die. And why am I a man who doesn't like waiting?)
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
_NOTE: If you found a broken link, please contact us.